W SKRÓCIE

„Bitwa Warszawska” to szybka gra wojenna dla
dwóch graczy, przedstawiająca przełomowe wydarzenia z sierpnia 1920 r. Trwa wojna polsko-bolszewicka. Wojsko Polskie musi stawić czoła nacierającym na Warszawę armiom bolszewickim.

Celem grającego Armią Czerwoną jest wtargnięcie do stolicy. Grający Wojskiem Polskim ma temu przeszkodzić, rozbijając armie napastnika.
Czy polskim żołnierzom uda się tego dokonać?

Czy zdołają obronić Warszawę? Jeśli zawiodą, ponad „trupem białej Polski” bolszewickie armie przejdą na Zachód i po całej Europie rozleje się komunistyczna pożoga…

Przebieg gry

Gra jest podzielona na pięć rund. Każda runda odpowiada kolejno dniom od 13 do 17sierpnia 1920 r. Gra toczy się, do momentu, w którym jeden z graczy osiągnie swój cel lub gdy piąta runda dobiegnie końca.

CEL gry

Armia Czerwona

Celem grającego Armią Czerwoną jest wtargnięcie do Warszawy. Aby to osiągnąć, musi on wprowadzić dowolny żeton Armii Czerwonej na pole „Warszawa” (oznaczone czerwoną obwódką).

CEL gry

Wojsko Polskie

Grający Wojskiem Polskim ma za zadanie rozbić armie napastnika, zanim zostaną one wsparte przez Front Południowo-Zachodni. Aby to osiągnąć musi usunąć z planszy dowolne 3 żetony Armii Czerwonej lub rozproszyć wszystkie armie bolszewickie.

KONIEC gry

Jeśli przed końcem ostatniej, piątej rundy żaden z graczy nie osiągnie swojego celu, grę wygrywa gracz, którego armia znajduje się na polu „Radzymin” (na północny wschód od Warszawy).

Warto wiedzieć

Poniżej znajdziesz kilka informacji przydatnych podczas gry oraz prowadzenia lub sędziowania rozgrywek w ramach Olimpiady Gier Planszowych.

Bitwa Warszawska - TUTORIAL

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

uczniów, harcerzy, graczy z klubów gier planszowych, młodzieżowe organizacje, studentów, niezrzeszonych i dorosłych do udziału w Olimpiadzie Gier Planszowych Instytutu Pamięci Narodowej.

Finały regionalne odbędą się w głównych miastach Polski,
a wielki finał odbędzie się w kwietniu 2023 roku w Warszawie.

Skip to content