MIŚ WOJTEK

“Miś Wojtek” – to wyjątkowa planszówka edukacyjna (wydana przez IPN) wymyślona przez dwie uczennice wrocławskiej podstawówki Olę i Magdę Gąsiorek. Ta wciągająca gra odwołuje się do realiów II wojny światowej i ukazuje dzieje Polaków wywiezionych z terenów okupowanych przez Związek Sowiecki oraz ukazuje ich długą wędrówkę z terenów Rosji, przez Iran, Palestynę, Egipt oraz Włochy aż do Szkocji.

Właśnie ruszyły zapisy drużyn do pierwszej edycji Olimpiady Gier Planszowych. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.

W SKRÓCIE

Gra rozpoczyna się we wrześniu 1939 roku, kiedy Polska zostaje zaatakowana przez Niemcy i Związek Radziecki. Tysiące polskich rodzin przewieziono pociągiem z terenów okupowanych przez Sowietów w głąb Rosji.

W 1941 roku Niemcy niespodziewanie zaatakowały Związek Radziecki. Józef Stalin zgodził się wówczas na utworzenie polskiej armii spośród Polaków deportowanych i przetrzymywanych w obozach pracy. Po pogorszeniu stosunków polsko-sowieckich w marcu 1942 r. polscy żołnierze i cywile opuścili Związek Sowiecki pod dowództwem generała Władysława Andersa, by wesprzeć wojska brytyjskie przeciwko Niemcom.

Mechanika gry „Miś Wojtek” jest dość prosta. Uczestnicy spacerują po polach na planszy, wybraną przez siebie  drewnianą figurą niedźwiedzia.
Na grę składają się kolejne tury. Gracze wykonują ruchy po kolei, zgodnie
z kierunkiem wskazówek zegara. Najpierw rozpoczynający, potem gracz po jego lewej ręce i tak dalej, aż do zakończenia gry.
Zadaniem gracza, jest zebranie zestawu sześciu kart, które ujawniają ciekawostki dotyczące Misia Wojtka. Zwycięzca, który najszybciej zbierze karty z tej samej kategorii, np. z ulubionymi przysmakami wygrywa grę.

Wybierz misia i podążaj z śladami 2. Korpusu Polskiego Wojska Polskiego. Od ZSRS do Edynburga w Szkocji, zbieraj po drodze pamiątki związane z losami żołnierzy gen. Andersa i ich słynnego niedźwiedzia. Jeśli uda Ci się zebrać najlepszy zbiór pamiątek, wygrywasz grę!

Warto wiedzieć

Poniżej znajdziesz kilka informacji przydatnych podczas gry oraz prowadzenia lub sędziowania rozgrywek w ramach Olimpiady Gier Planszowych.

Miś Wojtek - TUTORIAL

OLIMPIADA

Serdecznie zapraszamy uczniów, harcerzy, graczy z klubów gier planszowych, młodzieżowe organizacje, studentów, niezrzeszonych i dorosłych do udziału w Olimpiadzie Gier Planszowych Instytutu Pamięci Narodowej.

Finały regionalne odbędą się w głównych miastach Polski,
a wielki finał odbędzie się w kwietniu 2023 roku w Warszawie.

Kilka słów o Misiu

Wojtek, miś który został żołnierzem

W jaki sposób Wojtek dołączył do Wojska Polskiego, a dokładnie do oddziałów generała Władysława Andersa i stał się najsłynniejszym żołnierzem 2 Korpusu Polskiego? Jak wszystko, co dzieje się podczas zawieruchy wojennej, tak i spotkanie Wojtka i polskich żołnierzy było przypadkiem. Anders zdecydował o opuszczeniu przez polskich wyzwoleńców granic ZSRR, by poprzez Iran i Irak udać się do Palestyny i tam przy wsparciu już Brytyjczyków budować polskie oddziały, które stały się później 2 Korpusem Polskim.

W czasie tej właśnie wyprawy w kwietniu 1942 roku na wyżynach Iranu, polscy żołnierze napotkali na swojej drodze miejscowego chłopca, który za garść bibelotów i puszkę konserwy sprzedał im… małego osieroconego niedźwiadka. 

Wojna, piwo i niedźwiedź, czyli historia kaprala Wojtka

Wojtek stał się nie tylko maskotką żołnierzy, ale przede wszystkim ich kompanem i towarzyszem broni. Uwielbiał walki zapaśnicze z żołnierzami, podróże w szoferce wojskowej ciężarówki.

Na froncie włoskim Miś Wojtek został oficjalnie uznany za żołnierza 22 Kompani Zaopatrywania Artylerii, otrzymując stopień szeregowca. Brał udział w walkach o Monte Cassino w 1944 roku wsławiając się m.in. noszeniem ciężkich skrzyń z amunicją i pociskami. 

"Widzi Pan, choć był tylko syryjskim niedźwiedziem z perskich gór, to jednak w głębi duszy był Polakiem. Był naszą nadzieją i przyjacielem w tych wojennych czasach”

Po latach tak wspominał zmarłego 2 grudnia 1963 roku kaprala Wojciecha jeden z żołnierzy.

Misia Wojtka
Pamiętamy

Po wojnie Wojtek wraz z żołnierzami 2 Korpusu Polskiego trafił do Szkocji.  Jego nowym domem stało się zoo w Glasgow, gdzie dożył swoich 22 urodzin, odchodząc w 2 grudnia 1963 roku.

Historia Misia Wojtka przez długie lata była kultywowana głównie w rodzinach polskich emigrantów żyjących na terenie Anglii. W Polsce jego historia była mało znana, jednak od kilkunastu lat następuje duża zmiana i coraz więcej młodych ludzi dowiaduje się i poznaje historię tego wyjątkowego niedźwiedzia.

Wojtek stał się symbolem upamiętniającym przelaną przez Polaków krew w czasie II wojny światowej, a pomniki polskiego niedźwiedzia-żołnierza można zobaczyć w wielu miejscach w Europie m.in. Edynburgu, Londynie czy włoskim Cassino.

Skip to content